Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktoraty

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Postępowania dla doktorantów szkół doktorskich

Akty zewnętrzne:

Akty wewnętrzne:

Informacje ogólne

Opieka naukowa nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej:
Opieka naukowa nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej jest sprawowana przez promotora lub promotorów, w liczbie nie większej niż dwóch, albo przez promotora[1] i promotora pomocniczego[2].

Wyznaczenie promotora, promotorów albo promotora i promotora pomocniczego

  1. Doktorantowi szkoły doktorskiej promotora wyznacza Rada Dyscypliny Nauki biologiczne (RDNB) w terminie do 3 miesięcy od dnia rozpoczęcia kształcenia w szkole doktorskiej.
  2. Doktorant składa wniosek wraz z załącznikami o wyznaczenie promotora, promotorów albo promotora i ewentualnie promotora pomocniczego do odpowiedniego kierownika programu kształcenia nie później niż na 14 dni przed datą posiedzenia Rady Dyscypliny (formularz wnioskuzałącznik nr 1: zgoda promotorazałącznik nr 2: zgoda promotora pomocniczego) .
  3. Kierownik programu kształcenia przekazuje zaakceptowany komplet dokumentów do sekretariatu RDNB nie później niż na 7 dni przed datą posiedzenia RDNB, na którym planowane jest rozpatrzenie sprawy.
  4. We wniosku doktorant wskazuje dyscyplinę nauki biologiczne jako dyscyplinę naukową, w ramach której przygotowana zostanie rozprawa doktorska.
  5. Wniosek zawiera uzasadnienie wskazujące na związek zainteresowań naukowych doktoranta z dorobkiem i profilem naukowym kandydata na promotora (punkt obowiązuje od 01.10.2023 r.)
  6. Do wniosku należy załączyć opinię przyszłego promotora albo obu promotorów.
  7. Zmiana promotora lub promotora pomocniczego możliwa jest z uzasadnionych przyczyn i przeprowadzana jest przez RDNB na wniosek doktoranta lub promotora zgodnie z procedurą ujętą w Regulaminie Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ/ Regulaminie szkół doktorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego.

RDNB podejmuje uchwałę ws. wyznaczenia:

  •  promotora/promotorów
  •  ewentualnie promotora pomocniczego

[1] Promotorem może być:

  • osoba posiadająca co najmniej  stopień doktora habilitowanego
  • osoba niespełniająca w/w warunków, która jest pracownikiem zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej, jeżeli Rada Dyscypliny Nauki biologiczne UJ uzna, że osoba ta posiada znaczące osiągnięcia w zakresie zagadnień naukowych, których dotyczy rozprawa doktorska.

Z zastrzeżeniem, że promotorem nie może zostać osoba, która w okresie ostatnich 5 lat: 1) była promotorem 4 doktorantów, którzy zostali skreśleni z listy doktorantów z powodu negatywnego wyniku oceny śródokresowej, lub 2) sprawowała opiekę nad przygotowaniem rozprawy przez co najmniej 2 osoby ubiegające się o stopień doktora, które nie uzyskały pozytywnych recenzji.

[2] Promotorem pomocniczym może być osoba posiadająca co najmniej stopień doktora.

RDNB wszczyna postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora na wniosek osoby, która:

  1. posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny, z zastrzeżeniem art. 186 ust 2 ustawy[1],
  2. uzyskała efekty uczenia się dla kwalifikacji na 8 poziomie  PRK, poświadczone stosowna dokumentacją;  
  3. uzyskała efekty uczenia się w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego, potwierdzone:  certyfikatem lub dyplomem ukończenia studiów, poświadczającymi znajomość tego języka na poziomie biegłości językowej co najmniej B2, w przypadku osoby ubiegającej się o nadanie stopnia doktora, która nie posiada odpowiedniego certyfikatu lub dyplomu ukończenia studiów, istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu potwierdzającego znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie biegłości językowej B2 zorganizowanego przez UJ;
  4. posiada w dorobku co najmniej:
    1. 1 artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy, lub
    2.  1 monografię naukową wydaną przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy, albo rozdział w takiej monografii; z zastrzeżeniem, że w przypadku gdy artykuł lub monografia naukowa, o których mowa jest w punktach 4a i 4b, jest wieloautorski, kandydat załącza do wniosku o wszczęcie postępowania o nadanie stopnia doktora oświadczenie wszystkich współautorów określające indywidualny wkład w powstawanie artykułu z określeniem procentowego udziału każdego autora w jego powstanie[2].
  5. przygotowała rozprawę doktorską.

[1] W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych najwyższą jakością osiągnięć naukowych, stopień doktora można nadać osobie niespełniającej wymagań określonych w ust. 1 pkt 1, będącej absolwentem studiów pierwszego stopnia lub studentem, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich.

[2] §3 ust. 2 i 3 Załącznika nr 1 do uchwały nr 87/IX/2019 Senatu UJ z dnia 25 września 2019 roku zaktualizowany 28 października 2020 r., 24 lutego 2021 r., 28 września 2022 r., 29 marca 2023r.

Wymagania stawiane rozprawie doktorskiej:

  1. Rozprawa doktorska prezentuje ogólną wiedzę teoretyczną kandydata w dyscyplinie albo dyscyplinach oraz umiejętność samodzielnego prowadzenia pracy naukowej.
  2. Przedmiotem rozprawy doktorskiej jest oryginalne rozwiązanie problemu naukowego, oryginalne rozwiązanie w zakresie zastosowania wyników własnych badań naukowych w sferze gospodarczej lub społecznej.
  3. Rozprawę doktorską może stanowić praca pisemna, w tym monografia naukowa, zbiór opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych, praca projektowa, konstrukcyjna, technologiczna lub wdrożeniowa, a także samodzielna i wyodrębniona część pracy zbiorowej.
  4. W sytuacji, kiedy charakter pisemnej rozprawy doktorskiej wymaga od kandydata dostępu do informacji poufnych o przedmiocie badań oraz występuje konieczność umieszczenia ich w rozprawie doktorskiej, kandydat może w porozumieniu z promotorem wystąpić do Przewodniczącego RDNB z pisemnym wnioskiem uzasadniając konieczność utajnienia fragmentów rozprawy doktorskiej zawierających informacje poufne.

Zalecenia względem formy rozprawy doktorskiej składanej do RDNB:

  1. Rozprawy doktorskie w zakresie dyscypliny nauki biologiczne na UJ są przygotowywane w formie:
    • maszynopisu, manuskryptu (tradycyjna forma rozprawy -nieopublikowana), lub
    • spójnego tematycznie zbioru opublikowanych artykułów
      1. rozprawa powinna zawierać co najmniej 2 oryginalne prace naukowe, opublikowane w czasopismach z Journal Citation Reports [Web of Science, tzw. core collection],
      2. w artykułach tych doktorant powinien być autorem pierwszym lub korespondencyjnym
      3. zbiór ten może być rozszerzony o wyniki dotychczas nieopublikowane, przy czym ilość wyników opublikowanych zawartych w rozprawie powinna przewyższać ilość wyników nieopublikowanych,
      4.  gdy nieopublikowane wyniki włączone są do rozprawy w formie manuskryptów wysłanych już do redakcji czasopisma, powinny być opatrzone potwierdzeniem z redakcji o otrzymaniu manuskryptu oraz oświadczeniami współautorów o ich procentowym udziale w powstawaniu pracy,
  2. zbiór artykułów powinien być dodatkowo opatrzony ogólnym wstępem i ogólną dyskusją, sugeruje się aby:
    • rozmiar tej części rozprawy mieścił się w zakresie między 15 a 30 stron maszynopisu
    • oświadczenia współautorów umieszczone były na końcu rozprawy.
  3. W przypadku rozprawy w formie zbioru artykułów, kandydat ma obowiązek przedłożyć oświadczenia wszystkich współautorów publikacji określające indywidualny wkład każdego z nich w ich powstanie, ze wskazaniem procentowego udziału każdego autora. Wyjątkowo, gdy z przyczyn niezależnych od kandydata nie jest możliwe uzyskanie oświadczeń współautorów, kandydat załącza oświadczenie autora korespondencyjnego lub pierwszego, określające udział kandydata w publikacji.
  4. Publikacje będące podstawą tak przygotowanej rozprawy nie były i nie są  przedmiotem innego postępowania o nadanie stopnia doktora w tej samej dyscyplinie. Jeżeli kandydat ubiegał się wcześniej o nadanie stopnia w tej samej dyscyplinie, na podstawie tych samych prac, należy dołączyć dokument potwierdzający zakończenie tego postępowania.

  1. Wniosek wraz z załącznikami, kandydat składa w postaci papierowej  i elektronicznej w dziekanacie Wydziału Biologii, prowadzącego obsługę administracyjną RDNB (mgr Małgorzata Plucińska-Pająk; email: malgorzata.plucinska-pajak@uj.edu.pl), tel. 12 664 64-57), nie później niż na 10 dni przed datą posiedzenia RDNB, w trakcie którego planowane jest rozpatrzenie sprawy. 
  2. Jeżeli wniosek nie spełnia wymogów formalnych, w szczególności nie zawiera wymaganych załączników, kandydat zobowiązany jest do usunięcia braków w terminie 14 dni i złożenia dokumentów nie później niż na 7 dni przed posiedzenia RDNB, na którym rozpatrywany będzie wniosek kandydata. 
  3. W razie nieuzupełnienia wniosku w wyznaczonym terminie, RDNB pozostawia wniosek bez rozpoznania.
  4. Po stwierdzeniu spełnienia wymogów formalnych wniosku kandydata, RDNB podejmuje stosowne uchwały na najbliższym posiedzeniu rady.

Czynności i wymagana dokumentacja

  1. Przed złożeniem rozprawy doktorskiej doktorant składa w sekretariacie Programu Kształcenia (PK) wypełniony formularz Metryczki rozprawy doktorskiej (zgodnie z wymogiem zarządzenia nr 155 Rektora UJ z dnia 28  grudnia 2020 r.). Czynność ta jest niezbędna do wprowadzenia rozprawy doktorskiej do serwisu Archiwum Prac (AP).
  2. Po wprowadzeniu przez pracownika dziekanatu danych z metryczki doktorant uzupełnia poniższe dane w serwisie Archiwum Prac:
    • język, w którym przygotowano rozprawę doktorską;
    • tłumaczenie tytułu rozprawy doktorskiej w języku angielskim lub w języku polskim i angielskim, jeżeli język rozprawy jest inny niż polski lub angielski, oraz jej krótki opis i słowa kluczowe w języku polskim i języku angielskim;
    • niezabezpieczone pliki w formacie PDF z możliwością odczytu maszynowego, zawierające:
      1. rozprawę doktorską wraz z ewentualnymi załącznikami,
      2. streszczenie rozprawy doktorskiej w języku pracy i angielskim, a w przypadku rozprawy doktorskiej przygotowanej w języku obcym również streszczenie w języku polskim,
      3. opis rozprawy doktorskiej w języku polskim i angielskim, w przypadku gdy rozprawa doktorska nie jest pracą pisemną;
  3. oświadczenie o prawach autorskich wygenerowane z AP 

UWAGA:

Po zapoznaniu się z ostateczną wersją rozprawy doktorskiej i raportem antyplagiatowym promotor akceptuje w serwisie AP rozprawę doktorską i raport antyplagiatowy, a następnie wprowadza opinię o rozprawie doktorskiej.

  1. Doktorant składa do RDNB wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie nadania doktora wraz z załącznikami, w postaci papierowej i elektronicznej w sekretariacie RDNB nie później niż na  10 dni przed terminem posiedzenia RDNB, na którym rozpatrywany będzie wniosek. 
  2. Do wniosku doktorant dołącza następującą  dokumentację:
    • kopię dokumentu potwierdzającego spełnienie wymagań dotyczących posiadania tytuł zawodowego magistra, magistra inżyniera albo równorzędnego, z zastrzeżeniem art. 186 ust 2 ustawy,
    • rozprawę doktorską przygotowaną przez kandydata w wersji papierowej
      (3 egzemplarze wygenerowane z AP) i na elektronicznym nośniku danych
      (1 egzemplarz),
    • w przypadku rozprawy w formie zbioru artykułów - oświadczenia wszystkich współautorów publikacji określające indywidualny wkład każdego z nich w ich powstanie, ze wskazaniem procentowego udziału każdego autora; wyjątkowo, gdy z przyczyn niezależnych od kandydata nie jest możliwe uzyskanie oświadczeń współautorów, kandydat załącza oświadczenie autora korespondencyjnego lub pierwszego, określające udział kandydata w publikacji,
    • pozytywną opinię promotora lub promotorów na temat rozprawy doktorskiej (nie dotyczy promotora pomocniczego) wygenerowaną z serwisu AP (dodatkowo 1 egz. opinii doktorant składa w sekretariacie PK)
    • streszczenie rozprawy w języku angielskim nie dłuższe niż 10 stron, a do rozprawy doktorskiej przygotowanej w języku obcym również streszczenie w języku polskim nie dłuższe niż 10 stron,
    • oświadczenie, w którym kandydat wskazuje dyscyplinę, w której ubiega się o stopień doktora,
    • zaakceptowany przez promotora raport, potwierdzający sprawdzenie rozprawy doktorskiej z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego wraz z oceną promotora, czy rozprawa doktorska stanowi pracę oryginalną (dodatkowo 1 egz. opinii doktorant składa w sekretariacie PK)
    • informację o publikacjach kandydata:
      1. w przypadku gdy rozprawa doktorska jest odrębną monografią należy złożyć:
        - listę wszystkich publikacji Doktoranta i wskazać na niej co najmniej jedną publikację spełniającą warunek ustawowy, i jeśli jest to publikacja wieloautorska, to należy do niej dołączyć dotyczące jej oświadczenia współautorów, opisane w § 3 pkt. 2 i 3 „Procedury postępowań o nadanie stopni naukowych”;
      2. w przypadku gdy rozprawa doktorska jest zbiorem opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów Doktoranta z dołączonym przewodnikiem należy złożyć:
        - listę wszystkich publikacji Doktoranta i wskazać na niej wszystkie publikacje składające się na rozprawę doktorską, i jeśli są to publikacje wieloautorskie, to należy do nich dołączyć dotyczące ich oświadczenia współautorów opisane w § 3 pkt. 2 i 3 „Procedury postępowań o nadanie stopni naukowych”. Jeżeli wśród publikacji składających się na rozprawę doktorską nie ma publikacji spełniającej warunek ustawowy należy wskazać na liście publikacji co najmniej jedną taką publikację i jeśli jest to publikacja wieloautorska, to należy do niej dołączyć dotyczące jej oświadczenia współautorów.
  • oświadczenie, że przedłożona rozprawa nie była przedmiotem innego postępowania o nadanie stopnia doktora ani nie toczy się postępowanie o nadanie stopnia w tej samej dyscyplinie. Jeżeli kandydat ubiegał się wcześniej o nadanie stopnia w tej samej dyscyplinie, należy dołączyć dokument potwierdzający zakończenie tego postępowania,
  • zaświadczenie o ukończeniu kształcenia w szkole doktorskiej (wydawane przez kierownika PK)
  • oświadczenie o prawach autorskich wygenerowane z serwisu AP.
  1. W celu poświadczenia efektów uczenia się w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego, kandydat przedstawia certyfikat lub dyplom ukończenia studiów, poświadczający biegłość językową na poziomie co najmniej B2; w przypadku osoby ubiegającej się o nadanie stopnia doktora, która nie posiada odpowiedniego certyfikatu lub dyplomu ukończenia studiów, składa wniosek o powołanie komisji do przeprowadzenia egzaminu potwierdzającego znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie biegłości językowej B2.
  2. Ponadto, nie później niż na 7 dni przed terminem posiedzenia RDNB, na którym rozpatrywany będzie wniosek kandydata, kierownik PK przedstawia:
    • propozycję kandydatów na recenzentów
    • propozycję składu komisji doktorskiej
    • ewentualnie propozycję składu komisji do przeprowadzenia egzaminu w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego.

Proponowane składy komisji powinny być przygotowane zgodne ze zwyczajowymi procedurami przyjętymi w danej jednostce (wydział, instytut).

  1. RDNB, na posiedzeniu podczas, którego rozpatrywany jest wniosek doktoranta wyznacza trzech recenzentów. Członek RDNB będący przedstawicielem jednostki , w której kandydat przygotował rozprawę doktorską, referuje sylwetki kandydatów na recenzentów[1] rozprawy doktorskiej.

[1] Recenzentem może być:

  • osoba posiadająca stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora, reprezentująca dyscyplinę nauki biologiczne lub dyscyplinę pokrewną,
  • osoba niespełniająca powyższego warunku, ale która jest pracownikiem zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej, i rada dyscypliny uzna, że osoba ta posiada znaczące osiągnięcia w zakresie zagadnień naukowych, których dotyczy rozprawa doktorska.

Recenzentem nie może być:

  • osoba, w stosunku do której zachodzą uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności, w szczególności która ma wspólne prace badawcze, wspólny dorobek publikacyjny z kandydatem;
  • osoba będąca pracownikiem Uniwersytetu ani jednostki, której pracownikiem jest kandydat.

Podjęcie uchwał przez RDNB i skierowanie rozprawy do recenzji:

  1. Na najbliższym posiedzeniu RDNB przeprowadza głosowania w poniższych sprawach:
  • przyjęcia rozprawy doktorskiej kandydata (głosowanie jawne)
  • powołania 3 recenzentów (Uchwała[1])
  • wszczęcia postępowania o nadanie stopnia doktora(Uchwała[2])
  • powołania komisji doktorskiej (głosowanie jawne)
  • opcjonalnie powołania komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego (głosowanie jawne)
  1. Po posiedzeniu RDNB, rozprawa doktorska, zaopatrzona w pismo przewodnie zawierające  wskazania dotyczące przygotowania recenzji i ewentualnego  wniosku recenzenta o wyróżnienie rozprawy doktorskiej oraz stosowne umowy trafia do recenzentów  (czas przygotowania dokumentacji – do 2 tygodni).
  2. Recenzenci sporządzają recenzje rozprawy doktorskiej w terminie 2 miesięcy od dnia jej
    otrzymania.
  3. Po powołaniu komisji egzaminacyjnej  kandydat może przystąpić do egzaminu z nowożytnego języka obcego.

[1] Podjęta bezwzględną większością głosów, w głosowaniu tajnym, w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania

[2] Podjęta bezwzględną większością głosów, w głosowaniu tajnym, w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania

Uzyskanie recenzji i dopuszczenie doktoranta do publicznej obrony rozprawy doktorskiej:

  1. Po otrzymaniu recenzji w przypadku, gdy:
  • wszystkie trzy recenzje są pozytywne, doktorant dopuszczany jest do publicznej obrony rozprawy doktorskiej przez Przewodniczącego RDNB;
  • recenzje są pozytywne, jedna negatywna przewodniczący komisji doktorskiej zwołuje niezwłocznie posiedzenie w celu podjęcia uchwały w sprawie dopuszczenia do publicznej obrony rozprawy doktorskiej; komisja doktorska na posiedzeniu niejawnym podejmuje uchwałę bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania, na mocy której:
  1. dopuszcza do publicznej obrony rozprawy doktorskiej albo
  2. wnioskuje do rady dyscypliny o niedopuszczenie do publicznej obrony albo
  3. zwraca kandydatowi rozprawę doktorską w celu dokonania jej poprawy w określonym przez komisję terminie.
  • co najmniej dwie recenzje są negatywne rada dyscypliny wydaje postanowienie o odmowie dopuszczenia do obrony.

Na postanowienie o odmowie dopuszczenia do obrony rozprawy doktorskiej kandydatowi przysługuje zażalenie do RDN w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia RDNB.

  1. W przypadku dopuszczenia kandydata do publicznej obrony rozprawy doktorskiej, przewodniczący komisji doktorskiej wyznacza jej termin, nie wcześniejszy niż 40 dni od daty dopuszczenia do obrony.
  2. Przewodniczący RDNB nie później niż 30 dni przed wyznaczonym dniem obrony rozprawy doktorskiej udostępnia w BIP rozprawę doktorską wraz z jej streszczeniem i recenzjami oraz nie później niż 10 dni przed obroną informacje o terminie, miejscu i sposobie jej przeprowadzenia.
  3. Na stronie RDNB zostaje zdeponowana uchwała ws. nadania stopnia doktora, streszczenie rozprawy doktorskiej oraz recenzje.
  4. W przypadku rozprawy doktorskiej, której przedmiot jest objęty tajemnicą prawnie chronioną, udostępnia się tylko recenzje z wyłączeniem treści objętych tą tajemnicą.

KOMISJA DOKTORSKA[1]

W skład komisji doktorskiej wchodzą:

  • przewodniczący,
  • zastępca przewodniczącego,
  • trzej recenzenci,
  • co najmniej czterech członków; promotor nie może być członkiem komisji.

Przewodniczący RDNB wyznacza sekretarza komisji doktorskiej, którego zadaniem jest organizacja publicznej obrony rozprawy doktorskiej i protokołowanie jej przebiegu.


[1] W skład komisji doktorskiej wchodzą wyłącznie osoby posiadające tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego, reprezentujące dyscyplinę lub dyscyplinę pokrewną w stosunku do tematu rozprawy doktorskiej z zastrzeżeniem art. 190 ust. 5 ustawy (dotyczy osoby, która nie spełnia powyższego kryterium ale jest pracownikiem zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej i jeżeli rada dyscypliny uzna, że osoba ta posiada znaczące osiągnięcia w zakresie zagadnień naukowych, których dotyczy rozprawa doktorska).

  1. O dacie, miejscu oraz formie[1] publicznej obrony rozprawy doktorskiej przewodniczący RDNB zawiadamia poprzez ogłoszenie na stronie internetowej RDNB, nie później niż 30 dni przed terminem obrony. W związku z powyższym forma obrony i jej termin nie mogą ulec zmianie bez uprzedniego odwołania i ustalenia ich na nowo z zachowaniem terminów administracyjnych.
  2. Publiczna obrona odbywa się na otwartym posiedzeniu komisji, które prowadzi przewodniczący komisji lub jego zastępca, zgodnie z załączonym do dokumentacji scenariuszem (zalecenia i scenariusz).
  3. Sekretarz komisji doktorskiej organizuje obronę i protokołuje jej przebieg.
  4. Publiczna obrona może być przeprowadzona przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających jej przeprowadzenie na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku.
  5. Komisja doktorska może przeprowadzić publiczną obronę przy obecności co najmniej połowy jej członków, w tym przewodniczącego albo zastępcy przewodniczącego komisji doktorskiej i dwóch recenzentów.
  6. W przypadku nieobecności recenzenta przewodniczący komisji streszcza recenzję i przedstawia jej wniosek; na żądanie któregokolwiek z członków komisji lub kandydata recenzja jest odczytywana w całości.
  7. Po zakończeniu publicznej obrony komisja na posiedzeniu niejawnym podejmuje uchwałę zawierającą wniosek w przedmiocie przyjęcia publicznej obrony rozprawy doktorskiej oraz przygotowania projektu uchwały dla rady dyscypliny o nadaniu lub odmowie nadania stopnia doktora
  8. Komisja doktorska przedstawia RDNB wniosek o wyróżnienie rozprawy doktorskiej, jeżeli:
  • co najmniej dwóch recenzentów zgłosiło w recenzji wniosek o wyróżnienie rozprawy doktorskiej i
  • wniosek o wyróżnienie uzyskał bezwzględną większość głosów komisji doktorskiej.
 

[1] Stacjonarna, zdalna lub hybrydowa

Nadanie stopnia doktora w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne:

  1. RDNB, po otrzymaniu od przewodniczącego komisji doktorskiej projektu uchwały o nadaniu lub odmowie nadania stopnia doktora, na najbliższym posiedzeniu, zwołanym nie później niż w terminie 3 miesięcy, podejmuje uchwałę w sprawie nadania lub odmowy nadania stopnia doktora.
  2. Uchwała RDNB podejmowana jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania, w głosowaniu tajnym.
  3. Na decyzję o odmowie nadania stopnia doktora kandydatowi przysługuje odwołanie do RDN za pośrednictwem RDNB w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.
  4. RDNB przekazuje odwołanie RDN wraz ze swoją opinią i aktami sprawy w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia odwołania.
  5. W przypadku przedstawienia przez komisję doktorską wniosku o wyróżnienie rozprawy, RDNB podejmuje uchwałę w tym przedmiocie, w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dokumentacja dla :

DOKTORANTA:

  • w sprawie wyznaczenie promotora, promotorów albo promotora i promotora pomocniczego z jednoczesnym wszczęciem postępowania o nadanie stopnia doktora- zawarta jest w punkcie dotyczącym wyznaczenia promotora
  • w sprawie złożenie rozprawy doktorskiej i wniosku o powołanie komisji egzaminacyjnej i komisji doktorskiej zawarta jest w punkcie dotyczącym złożenia rozprawy doktorskiej
  • wytyczne dla Doktoranta / Kandydata w sprawie elektronicznego archiwizowania rozpraw doktorskich Archiwum Prac Instrukcja dla doktorantów

PRZEWODNICZĄCYCH/EGZAMINATORÓW

  • Przewodniczącego komisji doktorskiej zawierająca m.in. zalecenia i scenariusz przeprowadzania obrony rozprawy doktorskiej oraz dokumentację kandydata zostanie udostępniona w trakcie przekazania teczki kandydata.
  • Informacja o przetwarzaniu danych osobowych:

- dla obrony rozprawy doktorskiej przeprowadzanej w formie zdalnej zawarta jest w aplikacji, za pośrednictwem której przeprowadzana jest obrona.

- dla obrony rozprawy doktorskiej przeprowadzanej stacjonarnie, która zostanie udostępniona  w miejscu jej przeprowadzania.

Wzory uchwał – prosimy o kontakt z sekretariatem RDNB: mgr Małgorzata Plucińska-Pająk; email: malgorzata.plucinska-pajak@uj.edu.pl, tel. 12 664 64-57

  • Egzaminatora komisji egzaminacyjnej z języka obcego nowożytnego zawierająca protokół zostaje przesłana po ustaleniu terminu egzaminu do egzaminatora z JCJ.

PROMOTORA / PROMOTORÓW

KIEROWNIKÓW PROGRAMÓW KSZTAŁCENIA

SEKRETARZY KOMISJI DOKTORSKICH

prosimy o kontakt z sekretariatem RDNB: mgr Małgorzata Plucińska-Pająk; email: malgorzata.plucinska-pajak@uj.edu.pl, tel. 12 664 64-57